top of page

Dünya'nın İlk Futbol Kulubü


Spor branşları arasında futbol Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde futbola olan ilgilinin diğer branşlara göre ilk sırada olduğu tartışılmaz bir gerçek. Futbolun tarihi adı o zamanlar farklı bir şekilde anılsa da ayakla oynama şekli bakımında asırlar öncesinde dayanır. Dünyada resmi olarak kurulan ilk kulüp ünvanına sahip futbolun beşiği olarak anılan İngiltere’de kurulmuştur.


Bundan tam 161 yıl öncesine dayanıyor. Tarih’te ilk futbol takımı 24 Ekim 1857 yılında İngiltere'nin Sheffield kentinde iki arkadaşın bir araya gelip resmi olarak Sheffield FC adında bir takım kurmasıyla başladı. Bu kulübün en büyük sıkıntılarından biri başka bir kulüp olmadığından futbol oynayabilecek rakip olmayışıydı. Durum öyle vahimdi ki hatta bu sebeple bir gün takımın oyuncularının evli olan oyuncuları, bekar olan oyuncularla oynamasına kadar varmıştı. Neyse ki 1860 yılında Hallam FC kurulunca, Sheffield FC'nin rakip sorunu da sone ermiş oldu ve aynı kasabanın iki takımının ilk maçı da doğal olarak tarihin ilk derbisi oldu. İki Yorkshire kulübü maçları Sheffield kuralları denilen daha sonra Derby Kuralları olarak adlandırılan oyun kurallarına göre oynadı. Bu dönemde bir forma zorunluluğu yoktu. Oyunda korner, taç ve frikik gibi günümüzdeki kurallar mevcuttu. 20 yıl boyunca bu kurallar uygulandı. İlk derbiyi Sheffield FC 4-1 kazandı. İki kulüp bugün de varlıklarını sürdürüyor. Bu noktada hemen akla şu geliyor peki Türkiye’de kurulun ilk kulüp kim?


1800’lü yılların sonlarına doğru futbol akımı neredeyse tüm Avrupa’ya yayılmaya başladı. 1890’lı yıllarda bu rüzgar Türkiye’ye ulaştı. Ancak dönemin yönetimi Türklerin futbol oynamasını kesinlikle istemedi. Hızlıca yayılan bu keyifli oyundan etkilenen Türkler yasak olmasına rağmen gizliden gizliye futbol oynamaya başladı. Aslında buna futbol oynamak da denmezdi. Bir nevi futbol topu ile antrenman yapıyorlardı.


Türkiye’deki ilk futbol maçı 1890 yılında İzmir’de oynandı. İki takım oyuncuları da Bornova’da ticaret yapan İngilizlerdi. 1894'te İzmir'de kurulan Football Club Smyrna, 1906 Ara Olimpiyatları’na katıldı. İzmir ekibi turnuvada ikinci oldu. İzmir’de gelişen futbolun öncülerinden biri de James La Fontaine’ydi. İngiliz futbolcu Fontaine 1899’da İstanbul’a yerleşti. Böylelikle Fontaine futbol faaliyetlerine İstanbul’da devam etti. James La Fontaine 1902 yılında Kadıköy'de Cadi-Keuy Football Club isimli takımı kurdu. Kulüp 1912 senesinde feshedildi. İngiliz futbol adamı 1904 yılında Armitage ve Henry Pears'ın yardımlarıyla İstanbul Futbol Ligi'ni kurdu.İlk Türk spor kulübü 1903 yılında Saray Nazırı Osman Paşanın oğulları Hüseyin Bereket, Mehmet Şamil, Ahmet ve Mehmet Ali Fetgeri, Nazım Nazif Ander, Fethi Bey, Behçet Bey, Şevket Cenanî Bey, Mahmut Naci Bey, Cami Baykurt ve Şerafettin Bey tarafından bjk "Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü" adı altında kurulan kulüptür. Kulüp önce kırmızı beyaz renklerle kurulmuş, daha sonra memleketin o zamanki durumundan dolayı forma renkleri siyah beyaz olarak değiştirilmiştir.44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page