top of page

Futbol Topu, Usta Ayaklar İstiyorFutbol topu, futbol maçlarında kullanılmak üzere üretilen top. Standartları Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (kısaca IFAB) tarafından belirlenen futbol kurallarının ikinci maddesinde belirtildi. Kurallara göre küre şeklindeki topun çevresi 68 ile 70 (27 ile 28 in), ağırlığı 410 ile 420 gr (14 ile 16 oz), iç basıncı ise deniz seviyesinde 0,6 ile 1,1 atm (59 ile 108 kPa, 8,6 ile 15,7 psi) arasında olmalı.

Futbol Topu, Usta Ayaklar İstiyor

Futbol toplarını etkileyen ön önemli faktörlerden biri de kuşkusuz hava şartları. Hava sıcaklığının yükselmesi topun yoğunluğunun ve hava basıncının düşmesine bu da topun daha ileriye gitmesine sebep oluyor. Futbolda topun 65 metre gitmesini sağlayan iyi bir vuruş aynı topun havası alınmış bir ortamda 130 metre gitmesini sağlayabiliyor.

Havanın direnç kuvveti olmasaydı, kaleciler topu doğrudan karşı kaleye gönderip, rahatlıkla gol atabilirlerdi.

Futbolun bu kadar ilgi görmesine rağmen biyomekanik üzerine araştırma yapanlar, futbol topunun diğer toplara göre oldukça sıkıcı olduğu görüşündeler. Örneğin, futbol topunda, golf topunda olduğu gibi havanın geri çekim gücünü etkileyen oyuklar bulunmuyor. Kriket topunun uçarken asimetrik gitmesine sebep olan dikişler de futbol topunda yok. Futbol topunda bulunan supap, top havadayken topun biraz dönmesine sebep olsa da bu dönüş topun yönünü çok etkilemiyor. Futbol topunun dönmesini sağlayacak olan tek unsur topa vuran oyuncunun ustalığı.

FİFA Onayı Gerekiyor

Ulusal ve uluslararası maçlarda oynanan futbol toplarının FIFA onaylı olması gerekiyor. Futbol talimatlarında yer alan kurallara göre bir futbol topunun yuvarlak olması, çevresinin 70 cm'den (828 inç) çok, 68 cm'den (27 inç) az olmaması gerekiyor.

Maçın başında ağırlığı en çok 450 gr (16 onz), en az 410 gr (14 onz) olmalı. Deniz seviyesinde basıncı ise 0,6-1,1 ((600 gr/cm2 - 1100 gr/cm2) atmosfere eşit olmalı. Toplarda 'FIFA approved' (FIFA onaylı), 'FIFA Insfected' (FIFA denetli) ya da "International Matchball Standard" (Uluslararası maç topu standartı) yazması gerekiyor. Resmi maçlarda topun üzerine ticari reklam konması yasak.


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page